Podnosimy temperaturę, czyli eksperymenty na gorąco

sobota, 03 maja 2025 07:00
-
niedziela, 04 maja 2025 07:00

Energetyczne Centrum Nauki zaprasza na wyjątkowe warsztaty familijne, podczas których wspólnie odkryjemy, jak wielką moc ma… temperatura!

To interaktywne zajęcia, które w przystępny i angażujący sposób przybliżają zjawiska fizyczne – poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty. Sprawdzimy, co dzieje się z wodą w różnych stanach skupienia, jak działa termometr, dlaczego powietrze potrafi „naprawić” zgniecioną piłeczkę oraz co sprawia, że balon zrobiony z worka na śmieci unosi się w powietrzu.

W programie:

  • doświadczenia z termometrami alkoholowymi i wodą o różnych temperaturach,

  • zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy, gazów i ciał stałych,

  • eksperyment z piłeczką ping-pongową i działaniem gorącej wody,

  • testy z balonami wypełnianymi ciepłym powietrzem,

  • obserwacja działania materiałów termokurczliwych oraz drutu z pamięcią kształtu (Nitinol),

  • tworzenie barwnych rysunków na specjalnej folii, które zmienią się pod wpływem temperatury.

Warsztaty są doskonałą okazją do wspólnego rodzinnego poznawania nauki przez doświadczenie i zabawę. Gwarantujemy dużo energii, ciekawostek i naukowych emocji!

Kiedy?
3–4 maja 2025 r.
Godzina: 13:00

Gdzie?
Energetyczne Centrum Nauki, Kielecki Park Technologiczny