Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach zostało powołane w 2025 roku jako nowa jednostka w strukturze Urzędu Miasta Kielce — w Wydziale Inwestycji i Architektury.
Jego zadaniem jest prowadzenie spraw związanych z ochroną zabytków na terenie Kielc w zakresie koordynacji i obsługi działań konserwatorskich, ochrony dziedzictwa kulturowego prowadzonych przez UM Kielce.
Biuro współpracuje z odpowiednimi instytucjami m.in. ze Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Kielcach, ma również pomóc usprawnić komunikację między mieszkańcami a urzędem — szczególnie w kwestiach wymagających zezwoleń i formalności związanych z obiektami zabytkowymi (np. zgody na ogródki gastronomiczne, adaptacje budynków, prace budowlane przy zabytkach).
W wyniku Porozumienia nr 2/2026 z dnia 5 lutego 2026 r. w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach przez Gminę Miasto Kielce zawartego pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim a Gminą Miasta Kielce (https://edziennik.kielce.uw.gov.pl/legalact/2026/632/) część zadań z zakresu kompetencji Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest od dnia 2 marca 2026 roku realizowana przez Gminę Kielce. Sprawy powierzone Porozumieniem realizuje z upoważnienia Prezydenta Kielc Miejski Konserwator Zabytków - p. Piotr Spurek.