W Urban Lab Kielce odbyło się wyjątkowe spotkanie młodzieży z żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych stacjonującymi w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie szkół ponadpodstawowych z Kielc zainteresowani tematyką współpracy międzynarodowej, bezpieczeństwa oraz rozwoju osobistego.
Żołnierze przebywają w Kielcach od blisko dwóch miesięcy, realizując działania szkoleniowe i dzieląc się swoim doświadczeniem w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.
Spotkanie miało otwarty i interaktywny charakter. Było okazją do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami US Army o codziennej służbie wojskowej, doświadczeniach zdobywanych podczas misji zagranicznych oraz współpracy międzynarodowej w ramach NATO.
W trakcie wydarzenia poruszono m.in. tematy: przywództwa i pracy zespołowej w wymagających warunkach, rozwoju osobistego i ścieżek kariery w strukturach międzynarodowych, łączenia doświadczeń wojskowych i cywilnych, codziennego życia żołnierzy pełniących służbę poza granicami swojego kraju, współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem i odpornością społeczną.
Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się opowieści z misji realizowanych w różnych częściach świata. Młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących zarówno służby wojskowej, jak i życia codziennego w Stanach Zjednoczonych oraz doświadczeń związanych z pobytem w Polsce.
Wojsko Polskie podczas wizyty na ul. Paderewskiego 49/51 reprezentował natomiast porucznik Kacper Pietrenko z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności Urban Lab Kielce – miejskiej przestrzeni dialogu i aktywności obywatelskiej młodych ludzi. Wydarzenie stanowiło również element budowania międzynarodowych relacji oraz wzmacniania współpracy partnerskiej i edukacyjnej.