Z gośćmi z Flensburga rozmowy o współpracy

Delegacja niemieckiego miasta Flensburg przebywa w Kielcach do 20 lutego. W jej skład wchodzą nadburmistrz Flensburga - Simone Lange, przewodniczący tamtejszej Rady Miasta -  Hannes Fuhrig, Dierk Schmäschke  - dyrektor Zarządzający (SG Flensburg-Handewitt) oraz przedstawiciel  Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich - Elisabeth Rosner.

- Ta wizyta pokazuje kilka perspektyw przyszłej współpracy – podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta. Chodzi między innymi o wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania miastem, a także sport. Zarówno Kielce jaki i Flensburg znane są z sukcesów w piłce ręcznej.

- To otwiera łatwość kontaktów i rozmów na poziomie naszej szkoły sportowej, a drugi temat, który nas wszystkich inrteresuje to możliwość nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń w kwestii współpracy gospodarczej – podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Celem wizyty jest omówienie obszarów potencjalnej kooperacji Kielc i Flensburga również w zakresie współpracy uniwersytetów w obszarach nauki, odnawialnych źródeł energii czy wymiany studentów.

- Współpraca między naszymi miastami jest możliwa w obszarze sportu, wczoraj odwiedziliśmy doskonale wyposażoną szkołę sportową w Kielcach i już tam odbyły się wstępne rozmowy dotyczące współpracy w dziedzinie sportu, ale nie wykluczamy takich obszarów jak szkolnictwo wyższe, gospodarka i polityka senioralna – mówi Simone Lange, nadburmistrz Flensburga.

We wtorek w Zespole Szkół nr 2 w Kielcach, odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Bogdana Wenty, jego zastępcy Marcina Różyckiego, dyrektora Ryszarda Mańko. Uczestniczyli w nim ponadto szefowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Ręcznej: Radosław Wasiak i Sławomir Szmal oraz Artur Sabat - z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach.

Natomiast w środę rano gości z Niemiec podjął w ratuszu prezydent Kielc. Tematem spotkania z władzami miasta były obszary potencjalnej współpracy Kielc i Flensburga. Zapezentowano ponadto projekty międzynarodowe, realizowane przez szkoły szczególnie z partnerami niemieckimi.

W programie pobytu gości z Flensburga w Kielcach znalazły się także wizyty na Politechnice Świętokrzyskiej oraz w Targach Kielce.

Powrót na początek strony