„Wiatraczek” zakręci Kielcami po raz 50

Czeka nas wspaniała harcerska przygoda. Przed nami jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Od 6 lipca przez dziesięć dni w mieście będą rozbrzmiewać harcerskie rytmy. Będą przeglądy konkursowe, warsztaty, koncerty, a ulicami Kielc znów przejdzie barwny i rozśpiewany korowód.

Szczegóły dotyczące wydarzenia zaprezentowano podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, jego zastępca Marcin Chłodnicki, komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP i dyrektor artystyczny festiwalu hm. Arkadiusz Szostak oraz komendant festiwalu i dyrektor Domu Kultury Białogon hm. Tomasz Rejmer.  

- Cieszymy się, że to właśnie w naszym mieście od pół wieku kręci się „Wiatraczek”. Wiele osób, które gościły u nas przez te lata zachowało wspaniałe wspomnienia. Tegoroczna edycja Festiwalu będzie znakomitą okazją do wspomnień, ale przede wszystkim prezentacji młodych artystów, którzy tak chętnie odwiedzają nasze miasto. Festiwal Harcerski, to także doskonała promocja Kielc i regionu świętokrzyskiego. To ważne ze względu na to, że obecnie staramy się o przyznanie Kielcom tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Harcerze przejmą władzę

- W lipcu na 10 dni Kielce staną się polską stolicą harcerstwa - podkreślił Arkadiusz Szostak, komendant Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i dodał, że najważniejszą formą festiwalu będą przeglądy artystyczne na podstawie których, rozdane zostaną złote, srebrne i brązowe festiwalowe Jodły. Wiele z tych młodych osób właśnie w Kielcach, po raz pierwszy wystąpi na dużej scenie.

Festiwal to także wspaniałe widowiska, które mogą zobaczyć także mieszkańcy naszego miasta i  regionu. - Wracamy z nową energią i koncertami na kielecki Rynek, będzie można zobaczyć ich talent i umiejętności - powiedział komendant festiwalu Tomasz Rejmer. 

Uczestnicy będą także brać udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów artystycznych. W tym roku na Festiwalu zagości ponad tysiąc osób, z czego aż 123 osoby będą spoza granic naszego kraju. Do Kielc przyjadą zespoły z Ukrainy – Barwinok, Contra Bass, Młode Liście oraz Duet Bandurzystek, a z Mołdawii - Zespół Styrczańskie Dzwoneczki.

Będą też spotkania po latach wielu pokoleń organizatorów, artystów oraz władz zaangażowanych w realizację Festiwalu. Gala jubileuszu 50-lecia „Wiatraczka” odbędzie się 9 lipca w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Harcerze zapraszają do wspólnej zabawy

  • 8 lipca, godz. 19 Amfiteatr Kadzielnia - koncert jubileuszowy "Gospodarze-Gościom"
  • 9 lipca, godz. 18 ul. Sienkiewicza - Korowód Festiwalowy, a o 19 wręczenie kluczy do bram miasta, scena na Rynku - koncert "Zakręceni na Kielce"
  • 10 lipca, godz. 19 Rynek - konkurs piosenki harcerskiej
  • 11 lipca, godz. 19 Rynek - koncert "Zakręceni na Kielce"
  • 12 lipca, godz. 19 Rynek - koncert "Zakręceni na Kielce"
  • 15 lipca, godz. 19 Amfiteatr Kadzielnia – Koncert Galowy Laureatów - wręczenie festiwalowych Jodeł i prezentacje uczestników

Na wszystkie koncerty organizowane w ramach Festiwalu Harcerskiego wstęp wolny.

„Wiatraczkowe” wspomnienia

Obchody jubileuszu rozpoczęły się już podczas Święta Kielc. Na Rynku odbył się wyjątkowy koncert „50 lat się kręci”. Były występy laureatów poprzednich edycji Festiwalu oraz Kieleckiego Teatru Tańca, a także wspomnienia zaproszonych gości, a wśród nich siostry Berner, czyli Joanna Litwin i Elżbieta Skwara, a także Andrzej Piaseczny i Elżbieta Pańtak.

Kostiumy, wycinki z gazet, pamiątkowe odznaczenia i proporce oraz oczywiście Jodły, o które walczyli artyści przez te pół wieku. To wszystko można oglądać na wystawie jubileuszowej „W nas brzmi młodość”. Przygotowały ją wspólnie Muzeum Historii Kielc oraz Komenda Chorągwi Kieleckiej ZHP im. Stefana Żeromskiego. Czynna będzie do 30 września br.

plakat-gazeta-kielecka.jpg

Powrót na początek strony