To odpowiedź na potrzebę wzmacniania doradztwa zawodowego w praktyce. Dzięki nowej inicjatywie pn. „Zawodowe Piątki” uczniowie kieleckich podstawówek nie tylko poznają zawody, ale mają możliwość ich doświadczenia. Pierwsze z cyklu wydarzeń odbyło się dziś w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego CK Technik z udziałem około 400 młodych ludzi z Kielc i powiatu kieleckiego.
Przedsięwzięcie ma charakter edukacyjno-doradczy i jest nową miejską inicjatywą skierowaną do uczniów klas siódmych szkół podstawowych, której celem jest możliwie wczesne rozpoczęcie procesu wspierania młodzieży w świadomym planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej oraz wyborze szkoły ponadpodstawowej.
- Szkolnictwo branżowe i techniczne to dzisiaj nowoczesne pracownie, to profesjonalne przygotowanie, a dla absolwentów to bardzo duży wachlarz możliwości. Dlatego stawiamy na ten ważny obszar kształcenia, promujemy nasze szkoły i pokazujemy jak wygląda praktyczna nauka zawodów m.in. podczas takich wydarzeń – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.
Za organizację wydarzenia odpowiada Centrum Doradztwa Zawodowego działające w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach od tego roku szkolnego.
- Centrum Doradztwa Zawodowego w Kielcach ma za zadanie przede wszystkim koordynować wszystkie działania związane z doradztwem zawodowym i na poziomie szkół podstawowych i na poziomie szkół ponadpodstawowych. To jest również miejsce odpowiedzialne za promocję i rozwój szkolnictwa, ale przede wszystkim za przygotowanie młodych ludzi ze szkół podstawowych do wybrania, jak najlepszej dla siebie ścieżki kształcenia. W tym celu powołaliśmy również koordynatora doradztwa zawodowego Miasta Kielce – mówił Bartosz Prońko, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kielce.
- „Zawodowe Piątki” są jeszcze na etapie pilotażu, ale mamy nadzieję, że tak jak „Arena Zawodów” na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń realizowanych przez nasze Centrum Doradztwa Zawodowego i że dzięki nim uczniowie jeszcze bardziej świadomie i optymalnie wybiorą zawód na przyszłość – mówiła Agnieszka Długosz, koordynatorka doradztwa zawodowego Miasta Kielce.
- Dziękuję ekspertom z Centrum Doradztwa Zawodowego, ale także wszystkim dyrektorom, nauczycielom i uczniom, którzy są dziś tutaj z nami za to, że tworzą kolejne wyjątkowe wydarzenie, dopasowane zarówno do potrzeb młodzieży, jak i lokalnego rynku pracy – dodał wiceprezydent Tomasz Porębski.
W ramach wydarzenia uczniowie wzięli udział w kilkunastu warsztatach zawodowych prowadzonych przez kieleckie szkoły techniczne i branżowe, zapoznali się z ofertą szkół ponadpodstawowych, a także uczestniczyli w działaniach doradczych i prelekcjach dotyczących wyboru ścieżki kształcenia i planowania przyszłości.
Prelekcje realizowane były m.in. we współpracy z prowadzonym przez MEN Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz warszawskim Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE).