Studenci Politechniki Świętokrzyskiej wracają na zawody University Rover Challenge

Studenci, którzy wyjadą na zawody University Rover Challenge 2026
FOT. POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA

Kielecka myśl techniczna ponownie wyrusza na podbój świata. Zespół Impuls Mars Rover, tworzony przez zdolnych studentów Politechniki Świętokrzyskiej, oficjalnie rozpoczyna walkę w prestiżowych międzynarodowych zawodach University Rover Challenge, które odbędą się w amerykańskim stanie Utah. To właśnie tam, w surowym otoczeniu pustyni przypominającym warunki panujące na „Czerwonej Planecie”, kielecki łazik zmierzy się z jednymi z najtrudniejszych terenów testowych.

Tegoroczna rywalizacja zapowiada się emocjonująco, gdyż w zmaganiach wezmą udział aż trzy zespoły z Polski. Kielecka drużyna Impuls jest doskonale znana w środowisku konstruktorów – warto przypomnieć, że w 2019 roku zespół ten odniósł wielki sukces, zwyciężając w całym konkursie.

Kieleccy studenci powracają do rywalizacji po kilku latach przerwy. Przez wiele miesięcy „żacy” pracowali nad udoskonaleniem swojej konstrukcji. Efektem tych działań jest łazik wyposażony w całkowicie nowy silnik oraz zaawansowane systemy elektroniczne, co ma zapewnić mu przewagę w konfrontacji z wymagającymi zadaniami na amerykańskiej pustyni. Start zawodów zaplanowano na 27 maja.