Specjaliści, dzieci i młodzież pokazywali, jak żyć bez uzależnień

W kieleckim Parku Miejskim odbył się festyn rodzinny zorganizowany w ramach 23. Świętokrzyskich Dni Profilaktyki. Wydarzenie było nie tylko okazją do integracji czy zabawy, ale przyjazną przestrzenią do rozmowy o konsekwencjach uzależnień czy nałogów.

Organizatorami festynu było Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji, Wydział Polityki Społecznej i Profilaktyki Zdrowotnej Urzędu Miasta Kielce oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- To wydarzenie to coś więcej niż festyn czy piknik, to święto ludzkiej solidarności i życzliwości. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim osobom, które od lat tworzą Świętokrzyskie Dni Profilaktyki, pod względem organizacyjnym, ale też merytorycznym. Dziękuję również wszystkim terapeutom i terapeutkom, za ich codzienną pracę, bardzo trudną, ale taką, która w życiu naprawdę ma sens. A Państwu życzę dobrej zabawy, dobrych spotkań, dobrych rozmów i żeby życzliwość, której tutaj dziś doświadczycie, towarzyszyła wam każdego dnia – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.

Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach przypomniał, że inicjatorem pikniku i idei Świętokrzyskich Dni Profilaktyki był znany kielecki terapeuta Marek Sochacki. - Cieszę się, że ta tradycja zapoczątkowana przez mojego kolegę trwa i że jest tak wiele osób i środowisk zaangażowanych w to dzieło. Szczególnie doceniamy wsparcie otrzymywane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta komisja zajmuje się szeregiem trudnych spraw, ale również profilaktyką i edukacją. Dzięki temu wsparciu możemy organizować nie tylko te festyny, ale też wiele różnych działań profilaktycznych, które szczególnie nasilone są w maju, ale trwają też przez cały rok – mówił dyrektor Krzysztof Gąsior.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu, zarówno jako jego gospodarze, jak i goście. Doceniamy to, że w naszym mieście jest tak wiele środowisk zaangażowanych w sprawy zdrowia i szeroko rozumianej profilaktyki – mówiła Anna Dusza- Ciechanowska, sekretarz Miasta i przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Podczas wydarzenia na scenie prezentowały się dzieci i młodzież, a na mieszańców Kielc i regionu czekało ponad dwadzieścia stoisk z ofertą dedykowaną dla dzieci i całych rodzin. Do dyspozycji byli też specjaliści udzielający bezpłatnych porad oraz udostępniający materiały edukacyjne.

W parku można było spotkać m.in. zawodniczki klubu Korona Handball Kielce, które zachęcały do aktywności oraz opowiadały o swoich sportowych doświadczeniach.

- Trenuję już 23 lata, zaczynałam jako nastolatka i mogę szczerze powiedzieć, że ten sport trochę mnie uratował. Wiadomo, że okres dojrzewania rządzi się swoimi prawami i jeśli w tym czasie młody człowiek ma jasno określony swój cel i misję, to trudniej jest mu przejść na złą stronę. A w dzisiejszym świecie jest naprawdę dużo pokus i wszystko jest bardzo łatwo dostępne, dlatego myślę, że wychowanie przez sport ma naprawdę duże znaczenie – mówiła Aleksandra Januchta.

Tegoroczne 23. Świętokrzyskie Dni Profilaktyki odbyły się pod hasłem „Rodzina a przeciwności losu”.