Roksana Anna Miner wygrała konkurs i obejmie stanowisko dyrektorki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego od 1 września 2026 roku.
W ocenie większości Komisji Konkursowej, w której pracach uczestniczyli przedstawiciele miasta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowisk twórczych (dyrektorzy teatrów w Poznaniu i Gdańsku) oraz związków zawodowych Teatru „Kubuś”, spełniła w najwyższym stopniu wymagania konkursowe, jak również zaprezentowała się najkorzystniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Roksana Anna Miner ma 36 lat, jest absolwentką reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie, studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dyplomowaną animatorką kultury. Ukończyła również studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Od swojego debiutu w 2017 roku regularnie współpracuje jako reżyserska z najważniejszymi scenami lalkowymi w Polsce m.in. w Białymstoku, Szczecinie, Krakowie, Wałbrzychu, Warszawie, Kielcach, Łodzi czy Bielsku-Białej.
Jest reżyserką teatralną i menedżerką kultury z doświadczeniem pracy w profesjonalnych instytucjach kultury. Specjalizuje się w nowoczesnym teatrze formy - spektaklach dla dzieci i młodzieży - łącząc warsztat lalkarski z kompetencjami zarządczymi. Posiada udokumentowane dokonania w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych oraz budowaniu wysokiej jakości repertuaru docenianego na festiwal krajowych i międzynarodowych.