Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje do dawców o wsparcie banku krwi. Według stanu z 2 czerwca na godzinę 8.00, zapasy większości grup krwi znajdują się na niskim poziomie. Dotyczy to grup: A Rh+, A Rh-, B Rh+, B Rh-, 0 Rh+ oraz 0 Rh-.
W stanie średnim dostępności znajduje się obecnie grupa AB Rh-. Jedynie zapasy grupy AB Rh+ utrzymują się na wysokim poziomie.
Kto może zostać krwiodawcą?
Dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, która ukończyła 18 lat i waży co najmniej 50 kg. Przed udaniem się do punktu krwiodawstwa należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości oraz o zjedzeniu lekkiego, niskotłuszczowego posiłku.
Uprawnienia przysługujące dawcom:
- Bezpłatny 30-dniowy bilet komunikacji miejskiej na terenie Miasta Kielce,
- Zwrot kosztów dojazdu do najbliższej placówki służby krwi RCKiK.
Godziny rejestracji dawców (ul. Jagiellońska 66):
Poniedziałki, wtorki i piątki: 7.00 – 14.00 (Centrum otwarte do 15.00),
Środy: 7.00 – 16.30 (Centrum otwarte do 17.00),
Czwartki: 6.30 – 14.00 (Centrum otwarte do 15.00).