Przez cały weekend na Rynku będzie można bezpłatnie zbadać znamiona

Dermokonsultacja to tylko kilka minut, a może uratować życie. W piątek na kieleckim Rynku rozpoczęła się akcja profilaktyczna „Skóra pod lupą - znamiona pod kontrolą” realizowana w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Od samego rana do mobilnego punktu badań „Fura Zdrowia” ustawiała się kolejka chętnych. Akcję organizują wspólnie Miasto Kielce i Stowarzyszenie Sarcoma.

Punkt mobilny będzie dostępny do niedzieli (17 maja) w godzinach od 9 do 18 (z przerwą od godz. 13 do 14).

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców Kielc do wykonania badania. Niestety nowotwory skóry mają tendencję wzrostową. Czerniak jest bardzo niebezpieczny, ale wcześnie wykryty daje prawie 100% szans na wyleczenie – mówi Piotr Puzyna, koordynator projektu „Fura Zdrowia” ze Stowarzyszenia Sarcoma i dodaje, że badanie jest bardzo proste. - Lekarz ogląda naszą skórę dermatoskopem. Dzięki temu jest w stanie stwierdzić czy nie ma jakichś zmian nowotworowych, a te mogą się pojawić na całym ciele – dodaje Piotr Puzyna.

W „Furze Zdrowia” każdy mieszkaniec Kielc może:

• porozmawiać z edukatorami zdrowotnymi,

• zdobyć wiedzę na temat profilaktyki nowotworów skóry,

• nauczyć się samodzielnej obserwacji znamion,

• otrzymać materiały edukacyjne,

• skorzystać z dermokonsultacji.

Akcja „Skóra pod lupą – znamiona pod kontrolą” odbędzie się także w kolejnych miesiącach:

• 12 – 14 czerwca 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)

• 18 – 20 września 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)

•  9 – 11 października 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14).

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Kielce sprawdzają znamiona.pdf PDF 3.33 MB