Dermokonsultacja to tylko kilka minut, a może uratować życie. W piątek na kieleckim Rynku rozpoczęła się akcja profilaktyczna „Skóra pod lupą - znamiona pod kontrolą” realizowana w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Od samego rana do mobilnego punktu badań „Fura Zdrowia” ustawiała się kolejka chętnych. Akcję organizują wspólnie Miasto Kielce i Stowarzyszenie Sarcoma.
Punkt mobilny będzie dostępny do niedzieli (17 maja) w godzinach od 9 do 18 (z przerwą od godz. 13 do 14).
- Zachęcamy wszystkich mieszkańców Kielc do wykonania badania. Niestety nowotwory skóry mają tendencję wzrostową. Czerniak jest bardzo niebezpieczny, ale wcześnie wykryty daje prawie 100% szans na wyleczenie – mówi Piotr Puzyna, koordynator projektu „Fura Zdrowia” ze Stowarzyszenia Sarcoma i dodaje, że badanie jest bardzo proste. - Lekarz ogląda naszą skórę dermatoskopem. Dzięki temu jest w stanie stwierdzić czy nie ma jakichś zmian nowotworowych, a te mogą się pojawić na całym ciele – dodaje Piotr Puzyna.
W „Furze Zdrowia” każdy mieszkaniec Kielc może:
• porozmawiać z edukatorami zdrowotnymi,
• zdobyć wiedzę na temat profilaktyki nowotworów skóry,
• nauczyć się samodzielnej obserwacji znamion,
• otrzymać materiały edukacyjne,
• skorzystać z dermokonsultacji.
Akcja „Skóra pod lupą – znamiona pod kontrolą” odbędzie się także w kolejnych miesiącach:
• 12 – 14 czerwca 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)
• 18 – 20 września 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)
• 9 – 11 października 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14).