Pierwsze elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 Electric już w sobotę 16 maja 2026 roku wyjadą na kieleckie ulice. Pojazdy będą obsługiwały linie 13, 24, 103, 108, 112, 114 oraz 0W i 0Z.
Prezydentka Kielc określiła wprowadzenie autobusów elektrycznych jako historyczny skok cywilizacyjny w stronę ekologicznej i nowoczesnej komunikacji publicznej.
– To dla nas przełomowy moment, ponieważ tabor sfinansowany w całości ze środków zewnętrznych zapewni pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Już jutro kieleckie „elektryki” wyjadą na ulice, obsługując między innymi bezpłatną linię muzealną M z okazji Europejskiej Nocy Muzeów – powiedziała Agata Wojda, Prezydentka Miasta Kielce.
Pojazdy wyposażone są w wiele udogodnień dla pasażerów. W każdym zamontowane zostały kasowniki z funkcją biletomatu i płacenia kartą, monitoring, klimatyzacja, ładowarki USB typu A i C czy też system neutralizacji wirusów, bakterii i grzybów. Z kolei pracę kierowców ułatwią systemy zapobiegające przytrzaśnięciu drzwiami oraz asystent prawej strony, który ostrzega o osobach i przeszkodach przy boku autobusu. Nowością są drzwi otwierane na zewnątrz, dzięki temu w pojazdach jest więcej miejsca. Aby ułatwić pasażerom wsiadanie i wysiadanie wejścia są dodatkowo oświetlone.
– Pojazdy posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, ładowarki USB oraz funkcję „ciepłego guzika”, który pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu. Nowoczesne kasowniki pozwalają na szybki zakup biletów za pomocą karty płatniczej lub telefonu, co znacznie usprawnia podróżowanie – wskazała Barbara Damian, Dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.
Każdy pojazd jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przyciski dźwiękiem naprowadzają osoby niedowidzące, dodatkowo są opisane w alfabecie Braille’a. We wnętrzu znajduje się przestrzeń przystosowana do przewozu wózków inwalidzkich oraz dedykowane strefy dla rodziców z dziećmi i osób o ograniczonej mobilności.
– Cieszy fakt, że inwestycje w kielecką komunikację są na każdym etapie konsultowane z organami doradczymi reprezentującymi osoby ze szczególnymi potrzebami. Nowy tabor jest perfekcyjnie wykonany i gwarantuje wysoki komfort podróży każdemu, kto boryka się z ograniczeniami ruchowymi – zauważył Jerzy Pióro, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Kielce ds. Osób Niepełnosprawnych.
Pojazdy na zewnątrz mają charakterystyczny wzór malowania. Natomiast wzory na tapicerce foteli nawiązują do budynku kieleckiego „spodka”. Malowanie jak i wygląd tapicerki zostały zaprojektowane w wyniku otwartego dla wszystkich konkursu. Z kolei pojazd o numerze taborowym 1701 posiada indywidualne malowanie, które również zostało zaprojektowane w konkursie.
Na projekt „Zielony transport publiczny w Kielcach – zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania” Miasto pozyskało dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wartość projektu to ponad 85 mln zł.
