Olga Grabiwoda wygrała konkurs na dyrektora Biura Wystaw Artystycznych

Olga Grabiwoda
fot. Maciej Boksa Floyd

Olga Grabiwoda została wyłoniona w konkursie na stanowisko dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Artystka wizualna, kuratorka i animatorka kultury z wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i edukacyjnym, już wkrótce obejmie kierownictwo jednej z kluczowych instytucji artystycznych miasta.

Olga Grabiwoda jest absolwentką Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSTFiTV) oraz Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Pracowała m.in. w ogólnopolskim magazynie psychologicznym Charaktery, a przez ostatnią dekadę była związana z Instytutem Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadziła autorską pracownię i realizowała projekty łączące sztukę, dizajn, edukację i działania społeczne.

Na swoim koncie ma wiele projektów kuratorskich i publikacji, w tym nagrodzoną książkę „O potworze z wielkimi stopami i długim ogonem”, inspirowaną doświadczeniami z pracy proekologicznej. Współtworzyła również projekt „Obiekty, które zostały biedronkami”, poświęcony architekturze PRL, który doczekał się wystaw w Kielcach i Gdyni.

Od 2008 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a w 2020 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Od kilku lat prowadzi Galerię Współczesnej Sztuki Sacrum w Domu Praczki, wyróżniającą się autorskim podejściem do wystawiennictwa.

Po objęciu stanowiska Olga Grabiwoda będzie odpowiadać za program artystyczny Biura Wystaw Artystycznych oraz rozwój współpracy z lokalnym i ogólnopolskim środowiskiem twórczym, dbając o wysoki poziom merytoryczny i dostępność kultury wizualnej dla mieszkańców Kielc.