„Od pralki do ula”. Nowa Miejska Pasieka oficjalnie otwarta w Kieleckim Parku Technologicznym

Na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego oficjalnie otwarto Miejską Pasiekę, która powstała w ramach unikalnego projektu „Od pralki do ula”. Inicjatywa, realizowana przez Urząd Miasta Kielce we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko, ma na celu praktyczne ukazanie idei recyklingu i ochrony środowiska w przestrzeni miejskiej.

Głównym założeniem całego przedsięwzięcia było stworzenie bezpiecznej przystani dla pszczół w postaci uli skonstruowanych z elementów pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Prezydentka Kielc podkreśliła, że pasieka jest sercem edukacji ekologicznej, która uczy szacunku do przyrody. – To miejsce staje się dzisiaj takim centrum edukacji ekologicznej, bo to, że tutaj stanęły ule, które są właśnie z recyklingu, z odzyskanych produktów, to jest jeden element. Nie po to, żeby ładnie wyglądały, nie po to, żeby sobie na ich tle zrobić zdjęcia, tylko po to, żeby były pretekstem do zapraszania młodych ludzi, by poznawali piękną historię współżycia z naturą – powiedziała Agata Wojda, Prezydentka Miasta Kielce.

Dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego wskazała, że obecność pszczół doskonale wpisuje się w misję Energetycznego Centrum Nauki. – Uczymy o energii, natomiast trzeba pamiętać o tym, że nie byłoby energii, nie byłoby świata, nie byłoby życia na tej planecie, gdyby nie pszczoły. I cieszę się, że będziemy mogli poszerzyć tą edukację właśnie o ten obszar – zaznaczyła Justyna Lichosik.

Pszczołami zamieszkującymi nową kielecką pasiekę są trzy rodziny krainek (około 120 000 pszczół), popularnej i cenionej rasy pszczół miodnych. Są one znane ze swojej łagodności oraz bardzo wysokiej wydajności w produkcji miodu, co czyni je doskonałym wyborem dla celów edukacyjnych. Zamieszkają one w specjalnie przygotowanych do tego ulach stworzonych z części pochodzących ze zużytego sprzętu. – To są typowo Ule Wielkopolskie. W środku mamy drewno, a na zewnątrz mamy recykling, czyli obudowę z bębna od pralki – wyjaśnił Krzysztof Kieszkowski, Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Znaczenie tej inicjatywy dla lokalnej społeczności podkreślił Stanisław Duszczak, Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego. – W tej chwili dojdzie możliwość odwiedzenia pasieki edukacyjnej stworzonej na bazie tego, co człowiek wytwarza, ale w sposób nietypowy, czyli z elementów pochodzących z recyklingu. Myślę, że dzięki tej pasiece będą się tu aktywować kolejni adepci i być może zaszczepi się w nich gen pszczelarski oraz proekologiczne zachowania – wskazał.

W otwarciu nowej ekologicznej strefy poza przedstawicielami władz miasta i partnerami projektu udział wzięli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kielcach. Najmłodsi mieszkańcy poznali zasady recyklingu i znaczenie pszczół w ekosystemie.