„Niekończąca się baśń” o pomaganiu. Rodzice i nauczyciele „Ósemki” przygotowują musical

Aktorka na scenie
M.Wolski

Co się dzieje, gdy dyrektor, nauczyciele i rodzice zakładają bajkowe kostiumy? Powstaje magia, która inspiruje całe pokolenia. Już 2 czerwca na scenie Kieleckiego Centrum Kultury blisko 50-osobowa grupa rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 wystawi musical „Niekończąca się baśń”. Każdy bilet na to wydarzenie jest niezwykłą cegiełką, która zasili budowę Hospicjum dla dzieci w Kielcach.

To nie będzie pierwsze przedstawienie, w którym rodzice i nauczyciele połączyli siły, by pokazać dzieciakom siłę dobra i współpracy. W ubiegłym roku zaprezentowali „Kwiat paproci”, z którego dochód był przeznaczony na wsparcie Oddziału Psychiatrycznego przy ul. Kusocińskiego.

- Tym razem będziemy prowadzić zbiórkę na budowę Hospicjum dla dzieci. 2 czerwca zaprezentujemy dwa spektakle – jeden dla naszych uczniów i drugi dla wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć piękną opowieść i wesprzeć wspaniały cel – mówi Urszula Dulnik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojska Polskiego.

W tym roku wykonawcy postawili sobie poprzeczkę wysoko i zaprezentują musical. To poruszająca historia Sebastiana – samotnego i odrzuconego przez rówieśników chłopca, który trafia do magicznego Świata Fantazji. Tam odkrywa w sobie odwagę, wartość przyjaźni i siłę wyobraźni, które zmieniają jego życie na zawsze.

- Nie chciałabym zdradzać zakończenia, bo każdy widz sam sobie dopowie koniec. Ale przesłanie jest piękne, to opowieść o walce dobra ze złem. Nasza baśń oczywiście skończy się dobrze – dodaje Urszula Dulnik.  

Na scenie zobaczymy 29 nauczycieli i 17 rodziców. Próby do musicalu rozpoczęły się już we wrześniu.

-  To zupełnie inna kategoria przedstawienia. Będziemy tańczyć i śpiewać. Mamy przepiękną, barwną scenografię i ogromną liczbę scen. Próby odbywają się popołudniami dwa razy w tygodniu, ale wiemy, że warto to robić. Angażuję się w życie szkoły od 9 lat i nie wyobrażam sobie, żebym nie wziął udziału w takim przedstawieniu – mówi Michał Sadowski, tata Tomka z szóstej klasy, w spektaklu wystąpi w roli Sebastiana.

Także kostiumy rodzice przygotowują sami.

-  Będę królikiem z Alicji w Krainie Czarów i szukałam inspiracji, żeby kostium był ciekawy dla dzieci, żeby wyróżnić się na scenie i pokazać trochę swój charakter. Na próbach jest cudowna atmosfera i wspaniała integracja. Kiedyś sama była uczennicą „Ósemki” i występowałam w szkolnym teatrzyku „Kleksik”. Można powiedzieć, że to taki powrót do dawnej pasji – opowiada Katarzyna Znojek, mama Basi i Mateusza z drugiej i trzeciej klasy.

Przygotowanie tego lub innych wydarzeń to też ważna lekcja dla najmłodszych.

- Pokazujemy dzieciakom, że warto się angażować, robić coś dobrego dla innych, potrzebujących słabszych – dodaje Katarzyna Znojek.

- W czasie przedstawień zbieramy również pieniądze do puszek i dzieciaki, które uczestniczą w zbiórkach bardzo się cieszą, kiedy ktoś z gości wrzuci im do puszki ten przysłowiowy grosik. Dzięki temu dostrzegają potrzebę pomagania na co dzień – mówi Michał Sadowski.

- Jest jeszcze jedna ważna wartość. W dzisiejszych czasach, kiedy często zamykamy się w swoim świecie, my wychodzimy do siebie nawzajem, śmiejemy się, dzieci to widzą. Nie siedzimy w telefonach, nie siedzimy przed telewizorem, tylko możemy być razem, zrobić coś wspólnie dla kogoś. Dzieci będą to pamiętać na całe życie. Choć one wiedzą, że mają trochę innych nauczycieli i szalonych rodziców – podkreśla Urszula Dulnik.

Musical „Niekończąca się baśń” w wykonaniu rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 będzie można zobaczyć 2 czerwca o godz. 10:00 w Kieleckim Centrum Kultury. Zapraszamy wszystkich chętnych, bo może to być piękny prezent na Dzień Dziecka z wyjątkowym przesłaniem o niekończącej się pomocy. Niezwykły bilet, cegiełka na budowę Hospicjum dla dzieci, kosztuje symboliczne 15 zł. Bilety są dostępne na stronie Kieleckiego Centrum Kultury lub w kasie KCK.