Kilka minut poświęconych na obejrzenie znamion i pieprzyków może uratować życie. Już 15 maja startuje akcja profilaktyczna „Skóra pod lupą – znamiona pod kontrolą” realizowana w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto Kielce we współpracy ze Stowarzyszeniem Sarcoma zaprasza do mobilnego punktu „Fura Zdrowia”.
Po raz pierwszy w tym roku dermatobus będzie dostępny od piątku, 15 maja do niedzieli 17 maja w godzinach od 9 do 18 (przerwa w godz. 13 do 14).
Na miejscu będzie można:
• porozmawiać z edukatorami zdrowotnymi,
• zdobyć wiedzę na temat profilaktyki nowotworów skóry,
• nauczyć się samodzielnej obserwacji znamion,
• otrzymać materiały edukacyjne,
• skorzystać z dermokonsultacji.
Dlaczego warto się badać?
Regularne badanie znamion i pieprzyków umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych, w tym czerniaka, co daje ponad 98% szans na pełne wyleczenie. Regularne wizyty kontrolne (raz w roku) pozwalają zauważyć najdrobniejsze zmiany w strukturze, kolorze lub wielkości znamienia, których nie widać podczas codziennej obserwacji.
Specjalista za pomocą dermatoskopu jest w stanie ocenić, czy znamię wymaga usunięcia, czy tylko obserwacji. Wizyta jest szybka, bezbolesna i nieinwazyjna, a potwierdzenie, że znamiona są bezpieczne zmniejsza stres.
Osoby z jasną karnacją, licznymi pieprzykami, często korzystające ze słońca/solarium lub mające przypadki nowotworów w rodzinie, są bardziej narażone i powinny badać się szczególnie często.
– Profilaktyka zdrowotna i edukacja mieszkańców to jeden z priorytetów Miasta Kielce. Dzięki środkom z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego możemy realizować projekty, które zwiększają świadomość zdrowotną i uczą, jak reagować na wczesne objawy chorób. Akcja „Skóra pod lupą – znamiona pod kontrolą” to przykład inicjatywy, która w prosty i dostępny sposób pokaże, jak dbać o własne zdrowie – mówi Agata Wojda, prezydentka Miasta Kielce.
Profilaktyka zaczyna się od wiedzy
Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, jednak wcześnie wykryty daje bardzo duże szanse na skuteczne leczenie. Eksperci podkreślają, że kluczową rolę odgrywa profilaktyka wtórna, czyli regularna obserwacja skóry oraz szybka reakcja na niepokojące zmiany.
– W przypadku czerniaka czas ma fundamentalne znaczenie. Im wcześniej zauważymy zmianę i zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Dlatego tak istotne jest, aby każdy potrafił obserwować swoją skórę i wiedział, na co zwracać uwagę – podkreśla prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, specjalista chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków oraz przewodniczący m.in. Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie na czerniaka zachoruje ponad 4000 osób, a na inne raki skóry nawet – 16 000 osób. Dane epidemiologiczne pokazują, że problem ten dotyczy również regionu świętokrzyskiego. Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 2024 roku leczeniem czerniaka objętych było ponad 1200 mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a koszty terapii systematycznie rosną. Eksperci podkreślają, że kluczowym elementem ograniczania skutków choroby jest wczesne wykrycie i edukacja zdrowotna.
Profilaktyczne weekendy na Rynku
Akcja „Skóra pod lupą – znamiona pod kontrolą” odbędzie się także w kolejnych miesiącach:
• 12 – 14 czerwca 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)
• 18 – 20 września 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)
• 9 – 11 października 2026 r. (piątek–sobota–niedziela) w godzinach 9-18 (z przerwą między 13-14)
