Marszem uczcili Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Kielce po raz kolejny wypełniły się kolorem pomarańczowym – symbolem wsparcia i jedności. W czwartek, 14 maja, ulicami miasta przeszedł Marsz Godności, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Przez serce Kielc przetoczył się radosny, a zarazem skłaniający do refleksji korowód. Nad głowami manifestujących górowały pomarańczowe balony, manifestujące wspólnotę z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie, przygotowane przez kieleckie koło PSONI (Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), to nie tylko święto, ale przede wszystkim głośne pytanie o naszą empatię i umiejętność wsłuchania się w potrzeby drugiego człowieka.

Uczestnicy marszu nieśli transparenty, które w prostych słowach definiowały ich prawo do podmiotowości: „Uwierzcie w nas”, „Patrzymy sercem”, „Mamy prawo być sobą”, „#WYBIERAM GODNOŚĆ”, „różnimy się lubimy się”.

Pochód wyruszył z Placu Najświętszej Maryi Panny, skąd skierował się na ulicę Dużą, by następnie przejść reprezentacyjnym deptakiem – ulicą Sienkiewicza. Finał spotkania miał natomiast miejsce w Parku Miejskim.

Zwieńczeniem marszu był czas spędzony w parkowej scenerii. To tam wychowankowie ośrodków prowadzonych przez PSONI przejęli scenę, udowadniając swój talent podczas przygotowanego programu artystycznego. Całość wydarzenia przypomniała mieszkańcom Kielc, że akceptacja i uważność na potrzeby innych to fundament budowania dojrzałego społeczeństwa.

– Najważniejsze jest bycie dobrym i życzliwym człowiekiem, dlatego chcemy, abyście w Kielcach zawsze czuli się jak u siebie, o co dbamy, sukcesywnie usuwając bariery i czyniąc naszą wspólną przestrzeń coraz wygodniejszą – powiedziała Agata Wojda, prezydentka Kielc.

Przewodnicząca kieleckiego koła Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Kielcach podkreśliła, że obchody Dnia Godności to manifestacja obecności osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej oraz postulat pełnego respektowania ich praw. – Nasza organizacja, zbudowana na fundamencie walki rodziców z wykluczeniem, prowadzi dziś siedem placówek wsparcia, wciąż jednak przypominamy, że to głos opiekunów powinien być kluczowy w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości ich dzieci – wskazała Iwona Godek.

Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada 5 maja. To święto zapoczątkowane we Francji, w Polsce obchodzone od 1999 r. Obchody są okazją do refleksji nad potrzebami i problemami osób z niepełnosprawnościami oraz wyrażenia sprzeciwu wobec różnych form dyskryminacji.

Na terenie Kielc Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną prowadzi siedem specjalistycznych placówek: Ośrodek Wczesnej Interwencji /OWI/, Klub Terapeutyczno-Integracyjny /KTI/, Mieszkanie Treningowe /MT/, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy /OREW/, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej Dzieci i Młodzieży /ORDiM/, Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną /NPPP/ oraz Niepubliczną Szkołę Przysposabiającą do Pracy /NSPdP/. Biuro obsługi placówek mieści się przy ul. Chęcińskiej 23. PSONI organizuje również konferencje naukowe, turnusy rehabilitacyjne, imprezy okolicznościowe o charakterze integracyjnym, sportowym, kulturalnym, a także wydaje broszury informacyjne i inne publikacje dotyczące niepełnosprawności intelektualnej.