W Pałacyku Zielińskiego odbyła się Konferencja Regionalna „Reha for the Blind in Poland 2026”, poświęcona dziedzictwu Matki Róży Czackiej. Spotkanie było okazją do refleksji nad jej wizją edukacji, rehabilitacji oraz duchowego i społecznego wsparcia osób z dysfunkcją wzroku, a także dyskusji o nowoczesnych metodach integracji i zapewnianiu równego dostępu do przestrzeni publicznej.
Podczas wydarzenia Prezydentka Kielc, Agata Wojda, zwróciła się do uczestników, podkreślając wagę ich codziennej pracy na rzecz drugiego człowieka. – Jesteście aktywni, jesteście społecznie zaangażowani i to jest ogromna wartość. Wyciągacie pomocną dłoń i pokazujecie, że życie może być pełnowartościowe, dając nadzieję tym, którym świat sypie się na głowę – powiedziała Agata Wojda.
Ważnym punktem konferencji było uroczyste wręczenie nagród w regionalnym konkursie Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem „Idol 2026”. W kategorii „Idol – świat dla wszystkich, a nie jedynie wybranych” II miejsce zdobyło Kieleckie Centrum Kultury. To nagroda dla osób, instytucji i organizacji, które działają na rzecz budowania świata dostępnego dla wszystkich – zwiększają dostępność przestrzeni, informacji i usług, wspierają samodzielność oraz wyrównywanie szans, a także przyczyniają się do zmiany wizerunku osób z niepełnosprawnościami i przełamywania społecznych stereotypów.
– Jako zespół Kieleckiego Centrum Kultury bardzo się cieszymy, że zostaliśmy dostrzeżeni w tym konkursie i postaramy się, aby to nie było nasze ostatnie słowo – podkreślił Artur Wijata, dyrektor instytucji. – Wciąż pracujemy nad tym, aby KCK dawało równy dostęp dla wszystkich, również osób z różnymi typami niepełnosprawności. Taki konkurs powoduje, że wszyscy będziemy bliżej ze sobą, a ta bliskość to coś najpiękniejszego, co możemy dawać sobie na ziemi – dodał.
W Konkursie IDOL Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem nagradzane jest zaangażowanie, wrażliwość społeczna, działania na rzecz dostępności, obecność tematów ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku w mediach oraz tworzenie rozwiązań i przestrzeni, z których można korzystać bez barier. Konferencja, będąca przestrzenią do wymiany doświadczeń i edukacji, przypomniała, że troska o dostępność i równość jest wspólnym obowiązkiem. Projekt był realizowany przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem przy dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).