Kultowa gra planszowa Monopoly zyskuje nową, lokalną edycję. Już wkrótce gracze będą mogli kupować, sprzedawać i zastawiać najbardziej znane ulice, zabytki oraz instytucje Kielc. Wydawca gry, firma Winning Moves, oficjalnie potwierdził start prac nad projektem.
Na planszy znajdą się miejsca doskonale znane mieszkańcom oraz turystom. Kielczanie będą mieć realny wpływ na jej ostateczny kształt - w internetowym głosowaniu wybiorą najdroższe pole na planszy. – Idziemy śladem wielu innych samorządów, które zobaczyły w tym rozwiązaniu potencjał do budowania lokalnej tożsamości oraz marki promocyjnej miasta. Chcemy zaangażować mieszkanki i mieszkańców w wybór miejsc, które znajdą się na planszy. To będzie trudny orzech do zgryzienia, jednak planujemy przeprowadzić szerokie konsultacje w okresie wakacyjnym, po których poznamy lokalizacje – powiedziała Agata Wojda, Prezydentka Kielc.
Plansza oraz pudełko „Monopoly Kielce” będą trzymane w tajemnicy aż do dnia premiery. A ta zaplanowana jest na grudzień tego roku. Produkt trafi wówczas do regularnej sprzedaży na terenie całego kraju. – Kielce stają się kolejnym przystankiem na naszej światowej trasie Monopoly, obok takich miast jak Sydney czy Budapeszt. Personalizowane będą pola na planszy, pudełko oraz karty Szansy i Kasy Społecznej, które zostaną wypełnione lokalnymi ciekawostkami i żarcikami, podczas gdy klasyczne pionki pozostaną w znanej wszystkim formie – wskazał Jan Jaźwiński, przedstawiciel firmy Winning Moves, wydawcy gry Monopoly.
Co ciekawe, kieleckie akcenty już pojawiały się w grze Monopoly. – Muzeum Zabawek i Zabawy ma już doświadczenie z tą grą, gdyż w 2006 roku nasze ówczesne Muzeum Zabawkarstwa znalazło się w jednej z limitowanych edycji – przypomniała Ilona Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
„Monopoly” to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Jej pierwsza edycja wydana została w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu na świecie sprzedano około 200 mln egzemplarzy. Powstało też ponad 200 wersji lokalnych. Własne, dedykowane edycje miejskie i regionalne gry Monopoly posiada już ponad dwadzieścia miast oraz regionów w Polsce. Swoje gry mają m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Tarnów, Toruń, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Rybnik, Kraków, Warszawa, Wrocław, a także Bałtyk, Kaszuby oraz Tatry i Zakopane.
Firmy oraz instytucje zainteresowane obecnością w projekcie mogą się kontaktować z Janem Jaźwińskim (koordynatorem projektu) pod numerem telefonu +48 881 299 622 lub adresem e-mail jan.jazwinski@winningmoves.pl.