Kielce mają w sercach. Przyznano nagrody dla wyjątkowych postaci

Już po raz 29 uhonorowano wyjątkowe osoby pochodzące z różnych środowisk, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Jak zauważył prezydent Bogdan Wenta, laureaci Nagrody Miasta Kielce są dla ludzi, których pasją jest nasze miasto.

- Poza zawodową stroną poświęcają oni swój czas promocji Kielc, czego może nieraz w codziennym życiu nie dostrzegamy. Za to serdecznie dziękuję. W tym roku doceniliśmy też osoby z obszaru gospodarki, biznesu i ekonomii, dzięki którym nasze miasto się rozwija, ale również dla których ważne jest dobro innych – powiedział prezydent.

 Nagrody Miasta Kielce są wręczane od 1995 roku i na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego miasta. Wyróżnienia przyznaje prezydent Kielc w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. przedstawiciele świata biznesu, wybitni artyści, dziennikarze, osoby duchowne, naukowcy oraz społecznicy.

- Te nagrody są emanacją życia społecznego naszego miasta. Dla Kapituły nie był to łatwy wybór. Spośród znamienitych kilkudziesięciu proponowanych osób musieliśmy wybrać dziesiątkę. Trzymam za państwa kciuki żeby wasze działania rozwijały się jeszcze bardziej w przyszłości – mówił wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

 W uroczystej gali udział wzięli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz miejscy radni.

Wśród laureatów nagród indywidualnych znaleźli się: Andrzej Białek, emerytowany dyrektor Instytutu Kultury i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, członek Zarządu tego stowarzyszenia. Alicja Obara, członkini Społecznej Rady Kultury w Kielcach i przewodnicza Demokratycznej Unii Kobiet w Kielcach, na co dzień ucząca biologii i chemii fotografka, dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, pracownik naukowo – badawczy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Jerzy Daniel, dziennikarz, pisarz i wydawca. Prowadzi jednoosobową Oficynę Wydawniczą Scriptum, która ma charakter niekomercyjny i zajmuje się publikacją książek, często debiutów, powiązanych postaciami autorów i tematyką z Kielcami i regionem świętokrzyskim, Jan Sajnok, trener klasy mistrzowskiej strzelectwa sportowego, sędzia strzelecki klasy państwowej, Marek Banasik, przedsiębiorca, społecznik, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ks. dr hab. Rafał Dudała, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rektor Kościoła Akademickiego pw. św. Jana Pawia II  i duszpasterz Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54, ks. prof. Stefan Radziszewski, propagator idei patriotycznych i historycznych, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie, wykładowca WSD w Kielcach, Paulina Papka, prezes Zarządu Głównego Krajowego Towarzystwa Autyzmu, od ponad 12 lat prezes kieleckiego oddziału. Prawnik, pedagog – terapeuta.

Nagroda Zbiorowa trafiła do dr n. med. Sławomira Okły  oraz dr n. med. Kamila Michty otorynolaryngologów z Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO, wiodącego ośrodka w Polsce i w Europie w zakresie chirurgicznej rehabilitacji głosu i mowy u pacjentów po całkowitym usunięciu krtani.

Nagrodę Specjalną otrzymała spółka FABET-KONSTRUKCJE Sp. z o.o. Specjalistyczna Firma budowlana świadcząca usługi budowlano-montażowe, związane z kompleksowym wykonawstwem stanów surowych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

 Gala finałowa odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury, a ceremonię uświetnił koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Teatru Piosenki.

 

LAUREACI NAGRÓD MIASTA KIELCE ZA ROK 2023

ANDRZEJ BIAŁEK
emerytowany dyrektor Instytutu Kultury i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, członek Zarządu tego stowarzyszenia. Aktywny obywatel, pasjonat, który nieustannie przyczynia się do kształtowania tożsamości miasta. Swoje zaangażowanie w upamiętnianie trudnych chwil z historii Kielc, zwłaszcza związanych z Zagładą Żydów kieleckich oraz Pogromami z 1918 i 1946 roku, pokazuje jego głęboką troskę o dziedzictwo i pamięć lokalnej społeczności. Realizuje je poprzez działania edukacyjne, warsztaty, festiwale, spotkania z wybitnymi osobami oraz współpracę z instytucjami kultury. Drugim obszarem działalności Andrzeja Białka w minionym roku była praca na rzecz Domu Ukraińskiego. I przejście od udzielania doraźnej pomocy uchodźcom wojennym do działań bardziej specjalistycznych: zajęć nauki języka polskiego, spotkań z prawnikiem, psychologiem, warsztatów dla dzieci i młodzieży i wsparcia dla ich matek.

WNIOSKODAWCA:
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach, prezes Małgorzata Kowalewska

ALICJA OBARA
Członkini Społecznej Rady Kultury w Kielcach i przewodnicza Demokratycznej Unii Kobiet w Kielcach. Na co dzień ucząca biologii i chemii fotografka Pani Alicja Obara ma wyjątkową wrażliwość i zrozumienie dla specyficznych potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, a jej działalność na ich rzecz wykracza poza zawód nauczyciela szkolnego. Jej inicjatywy, otwierają jej uczniów na świat, angażują w tematykę ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Pani Alicja Obara jest pasjonatką fotografii. Dzięki jej talentowi i pracy wystawy fotografii stanowiły pieczołowitą dokumentację ulic, budynków i miejsc w Kielcach, które z biegiem czasu ulegają zapomnieniu. Autorka zadała sobie trud, by na swoich fotografiach ocalić od zapomnienia wyjątkowy klimat naszego miasta.

WNIOSKODAWCA:
Wodociągi Kieleckie Sp. z o. o., prezes Zarządu Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

dr n. med. GRZEGORZ ŚWIERCZ
kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Pracownik naukowo – badawczy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pan Grzegorz Świercz od czterdziestu lat praktykuje leczenie a od dwudziestu piastuje kierownicze stanowiska medyczne potwierdzając swoje wysokie kompetencje medyczne, organizacyjne i zarządcze. W ostatnim czasie aktywnie działający na rzecz rozbudowy bloku porodowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nieobca jest mu praca w lecznictwie ambulatoryjnym, w pogotowiu ratunkowym, w przychodni czy lekarza szkolnego. Choć sprawdził się również jako pełnomocnik wojewody do spraw ochrony zdrowia, Wicemarszałek Województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia i konsultant wojewódzki do spraw endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Czy członek komisji lekarskiej przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

WNIOSKODAWCA:
Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta

Nagroda Zbiorowa

dr n. med. SŁAWOMIR OKŁA  otorynolaryngolog

dr n. med. KAMIL MICHTA  otorynolaryngolog

Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO jest wiodącym ośrodkiem w Polsce i w Europie w zakresie chirurgicznej rehabilitacji głosu i mowy u pacjentów po całkowitym usunięciu krtani. Jako jedyny ośrodek w Polsce standardowo u wszystkich chorych wymagających tego, implantuje protezy głosowe jednoczasowo z operacją (wykonuje 50-60 zabiegów implantacji rocznie oraz ok. 400 zabiegów wymiany protezy głosowej). W ŚCO przeprowadzono ponad 60 zabiegów wysokospecjalistycznej chirurgii rekonstrukcyjnej przeznaczonej dla chorych, u których z powodu zaawansowanych nowotworów rejonu głowy i szyi konieczne są rozległe amputacje i rekonstrukcje z wykorzystaniem przeszczepów pobieranych
z odległych miejsc ciała z mikrozespoleniami naczyń krwionośnych. Te zabiegi ratujące życie przeprowadzane są w Kielcach dzięki zaangażowaniu dra n. med. Sławomira Okły oraz dra n. med. Kamila Michty z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

WNIOSKODAWCA:
Klub Radnych Koalicja Obywatelska, przewodniczący Michał Braun

JERZY DANIEL
Dziennikarz, pisarz i wydawca, który od 1994 roku prowadzi jednoosobową Oficynę Wydawniczą Scriptum, która ma charakter niekomercyjny i zajmuje się publikacją książek, często debiutów, powiązanych postaciami autorów i tematyką z Kielcami i regionem świętokrzyskim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Działacz związany m.in. z Kieleckim Towarzystwem Naukowym. Wielokrotny laureatem nagród w dziedzinie publicystyki kulturalnej oraz reportażu literackiego. Od początków działalności dziennikarskiej towarzyszy regionalnym środowiskom artystycznym i jako recenzent opublikował, także na łamach prasy pozalokalnej, setki artykułów dokumentujących, oceniających i popularyzujących przejawy ich aktywności. Autor książek, reportaży, tekstów albumów i katalogów oraz opracowań redakcyjnych i edytorskich.

WNIOSKODAWCA
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP w Kielcach, prezes Zarządu Jerzy Chrobot

JAN SAJNOK
trener klasy mistrzowskiej strzelectwa sportowego, sędzia strzelecki klasy państwowej. Posiada również uprawnienia trenerskie lub instruktorskie w pływaniu, podnoszeniu ciężarów, narciarstwie, dwuboju zimowym, siatkówce, koszykówce i kolarstwie. Od 1985 r. do chwili obecnej pełni funkcję prezesa lub wiceprezesa Świętokrzyskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz prezesa Sekcji Strzeleckiej AZS Politechniki Świętokrzyskiej i Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Mechanicznych. Wybitny propagator strzelectwa sportowego i wychowawca kilku pokoleń zawodników osiągających znaczące wyniki sportowe. Trenowani przez Pana Jana Sajnoka strzelcy zdobyli m.in. mistrzostwo Polski, mistrzostwo Polski sportowców niepełnosprawnych, mistrzostwo Polski szkól wyższych, mistrzostwo Polski weteranów, mistrzostwo Polski Ligi Obrony Kraju, Puchar Polski, Srebrne Muszkiety oraz medale Mistrzostw Świata i Europy strzelców niewidomych. Za swą działalność zawodową i społeczną był odznaczony złotym, srebrnymi i brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz licznymi odznakami honorowymi związków i stowarzyszeń sportowych.

WNIOSKODAWCA:
Zarząd Sekcji Strzeleckiej AZS Politechniki Świętokrzyskiej

MAREK BANASIK
przedsiębiorca, społecznik, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Od ponad 30 lat prowadzi Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „POLFOL", które odnosi sukcesy zarówno na rynku polskim, jak i europejskim. Pan Marek Banasik zasiada w wielu gremiach, gdzie reprezentuje interesy świętokrzyskiego środowiska gospodarczego i aktywnie wspiera działania z zakresu przedsiębiorczości, rynku pracy i rozwoju miasta Kielce. Obecnie pełni rolę przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Kielcach, członka Miejskiej Rady Rynku Pracy w Kielcach oraz członka Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, gdzie jest także przewodniczącym Zespołu Problemowego ds. Szkolnictwa. Aktywnie uczestniczy w pracach Rady Biznesu przy Prezydencie Miasta Kielce, Świętokrzyskiej Rady Innowacji, Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego oraz Rady ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.

WNIOSKODAWCA:
Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta

ks. dr hab. RAFAŁ DUDAŁA, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Rektor Kościoła Akademickiego pw. św. Jana Pawia II  i duszpasterz Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54. Podstawą działalności ks. Rafała jest jego praca naukowa a w centrum jego zainteresowań jest kwestia relacji religii i społeczeństwa obywatelskiego. Czego dowodem jest działalność Centrum Duszpasterskiego Wesoła54.  Gromadzi ponad 500 osób a liczba osób utożsamiających się z tym miejscem sięga trzech tysięcy. Inicjatywą ks.Rafała jest organizowany przez niego wspólnie z Kinem Fenomen cykl seansów filmowych, pod nazwą „Kino wartości". Inną formą aktywności księdza jest szeroko zakrojona działalność charytatywna prowadząca do zbiórek środków pieniężnych oraz konkretnych produktów dla osób w kryzysie bezdomności, uchodźców, samotnych matek, a także dla schronisk dla zwierząt. Centrum Wesoła54 zawsze pomaga w organizacji wigilii integracyjnej na kieleckim Rynku;  Wesoła54 to także miejsce realizacji licznych projektów integrujących w atrakcyjny sposób dzieci, młodzież, dorosłych, samorządowców, przedsiębiorców i osoby związane z kulturą i sztuką. 

WNIOSKODAWCA:
Klub Inteligencji Katolickiej Kielce, prezes dr Barbara Braun, prezes honorowy prof. dr hab. Stanisław Żak

ks. prof. STEFAN RADZISZEWSKI
propagator idei patriotycznych i historycznych, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie, Wykładowca WSD w Kielcach. Zainicjował i koordynował remont zabytkowego białogońskiego kościoła , który jest jednym z ciekawszych zabytków architektury drewnianej w Kielcach. Animator nie tylko życia duchowego kieleckiego Białogonu ale także wielu społecznych inicjatyw. Autor książek o tematyce religijnej. Ksiądz prof. Radziszewski współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi jak Kieleccy Patrioci czy Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ organizuje liczne przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym i historycznym. Był między innymi współorganizatorem V Kieleckiego Marszu Patriotycznego Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 2023.

WNIOSKODAWCA:
Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś

Paulina Papka
Prezes Zarządu Głównego Krajowego Towarzystwa Autyzmu, od ponad 12 lat prezes kieleckiego oddziału. Prawnik, pedagog - terapeuta. Specjalista w dziedzinie pracy z osobami w spektrum autyzmu, trener umiejętności społecznych, szkoleniowiec. Jest członkiem Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Pomysłodawczyni i twórczyni innowacyjnego projektu na skalę kraju pod nazwą „Niebieska Strefa”, którym zostały objęte miejskie instytucje kultury. Na co dzień kierownik placówek specjalistycznych dla osób z autyzmem. W 2023 r. pozyskała środki na kompleks mieszkań wspomaganych dla osób ze spectrum autyzmu, inwestycja jest realizowana na terenie miasta Kielce. Tworzyła pierwszy w Polsce spektakl teatralny „Niko” przyjazny neuroróżnorodnej widowni. Jest laureatką nagrody Wojewody Świętokrzyskiego „Czyste serce”.

WNIOSKODAWCA:
Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Kielce Marcin Stępniewski

NAGRODA SPECJALNA

FABET-KONSTRUKCJE Sp. z o.o. Specjalistyczna Firma budowlana świadcząca usługi budowlano-montażowe, związane z kompleksowym wykonawstwem stanów surowych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Współpracując z renomowanymi dostawcami materiałów, sprzętu ciężkiego i szalunków, firma zrealizowała wiele prestiżowych inwestycji na budowach w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz Kielcach. Największą siłą firmy Fabet-Konstrukcje są doświadczeni i wysokokwalifikowani pracownicy. Większość kadry inżynieryjno-technicznej a także członków zarządu stanowią absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej. Firma Fabet-Konstrukcje wniosła duży wkład w rozwój Kielc, poprzez wykonanie konstrukcji wielu budynków, np. Galerii Korona, Galerii Echo, parkingu wielopoziomowego przy Galerii Echo, parkingu wielopoziomowego przy Urzędzie Miasta, Filharmonii Świętokrzyskiej, Szpitala Dziecięcego, Szpitala MSWIA, osiedli mieszkaniowych. W ciągu 18 lat swojej działalności Fabet-Konstrukcje wykonał budynki o łącznej powierzchni ponad 2 mln m2, zużywając ponad 1 mIn m3 betonu i 120 tys. ton zbrojenia. Firma Fabet-Konstrukcje to uznana i nagradzana marka na ogólnopolskim rynku, przyczyniająca się tym samym do promocji Miasta Kielce.

WNIOSKODAWCA:
Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta

 

Powrót na początek strony