Geonatura Kielce ma 20 lat

40 hektarów administrowanych obiektów, 31 jaskiń oraz skały występujące tu od 390 lat. Łączna wartość majątku - 100 mln zł. To tylko wybrane z imponujących liczb, którymi pochwalić może się Geonatura Kielce, która właśnie obchodzi jubileusz 20-lecia.

Dziś odbyła się jubileuszowa uroczystość, na którą zaproszeni zostali byli i obecni pracownicy, przedstawiciele jednostek miejskich współpracujących z instytucją oraz wszyscy przyjaciele. W wydarzeniu udział wziął także prezydent Bogdan Wenta, który podkreślił, że Geonatura to piękny przykład jak zbudować nieocenione źródło wiedzy i promocji o walorach przyrodniczych i geologicznej historii naszego miasta i regionu.

Geonatura Kielce (dawniej Geopark Kielce) jest jednostką budżetową Miasta Kielce. Przez minione lata zmieniała się nazwa instytucji. Ostateczna zmiana nazwy miejsca dokonana została w marcu 2021 r. Ma to związek z wpisaniem atrakcji geologicznych do Europejskiej Sieci Geoparków. Zmianę nazwy zasugerowało UNESCO, co wiąże się z wpisaniem na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

Geonatura administruje: Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia, Ogrodem Botanicznym na zboczu Karczówki oraz rezerwatami Ślichowice oraz Kadzielnia.

- Jednostka ta to to nie tylko edukacja, lecz także istotna działalność promocyjna, tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi turystyki oraz rekomendowanie niezwykłych miejsc, często mało znanych, ale posiadających ogromną wartość geologiczną. Dzięki temu Kielce przyciągają turystów zachwycających się pięknem naszego miasta – podkreśla prezydent Bogdan Wenta.

W najbliższych planach Geonatury jest realizacja dwóch projektów, które wpisane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na listę kluczowych inwestycji.

Tymczasem, przy okazji jubileuszu, w najbliższy weekend odbędzie się wydarzenie, które pozwoli bliżej poznać geologiczne i botaniczne skarby Kielc - kolejna odsłona GEOfestiwalu.

Powrót na początek strony