Geofestiwal przejmuje Wietrznię i Ogród Botaniczny

Przed nami kolejny weekend pełen atrakcji, dobrej zabawy, muzyki i relaksu. To idealny moment, by rodzinnie odkryć unikalne skarby natury, które skrywają Kielce. 30 maja spotkamy się w Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni, a 31 maja w Ogrodzie Botanicznym. Mamy dla Was przewodnik po najciekawszych wydarzeniach nadchodzących dni, których po prostu nie można przegapić.

- Miniony weekend na Kadzielni był fantastyczny. Ale my się nie zatrzymujemy i proponujemy spotkania w innych unikatowych miejscach naszego miasta. Zapraszamy wszystkich, bo Geofestiwal jest wydarzeniem, które nie ma barier wiekowych. Zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził – powiedziała prezydentka Kielc Agata Wojda.

Wietrznia pełna odkrywców

W Centrum Geoedukacji będziemy czekać na wszystkich uczestników w sobotę już od godz. 14.

- W programie między innymi warsztaty geologiczne, szlifowanie skał i minerałów pod okiem doświadczonego szlifierza, ale także spotkania z prehistorią mierzoną milionami lat, z czymś autentycznym, czego będzie można dotknąć, zobaczyć, zapytać i dowiedzieć się wielu niezwykłych historii związanych z Kielcami regionem świętokrzyskim. Na przykład chętni zobaczą prawdziwy ząb trzonowy mamuta – opowiada Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

Do godziny 18 na wszystkich będą czekać także specjalne pokazy garncarskie, będzie można przenieść się do czasów starożytnych i dowiedzieć, jak rozwijało się w naszym regionie centrum hutnictwa, odwiedzić mobilne planetarium i poszukać skamieniałości. Na warsztatach kulinarnych wspólnie przygotujemy geociasteczka.

Tajemnice i ciekawostki o Wietrzni będzie można odkryć także podczas spacerów z przewodnikiem PTTK.

Dzień zakończymy seansem w kinie familijnym. Na ekranie opowieść o jednym z największych geniuszy w historii – „Leonardo. Odkrywca”.

Coś dla miłośników spacerów

Zanim zaczniemy zabawę na Wietrzni zaprosimy chętnych na spacer miejski śladem współczesnej rzeźby terenowej, który poprowadzi Jakub Juszyński. Zbiórka dla chętnych w sobotę o godz. 11 przy Przystanku Historia przy ul. Warszawskiej. Meta w Ośrodku Pracy Twórczej.

Niedzielny chill w Ogrodzie Botanicznym

Finał 5. edycji Geofestiwalu zaczynamy o godz. 12. W przestrzeni ogrodu będą czekać na gości warsztaty pszczelarskie, florystyczne, zielarskie, rękodzielnicze, ceramiczne i stolarskie. Po raz kolejny gościem będzie Maksymilian Przybylski, który opowie o dzikich roślinach jadalnych i przygotuje lemoniadę z naparu ziołowego. Nie zabraknie też jogi z muzyką na żywo w wykonaniu Rafała Gęborka. 

- Dużo będzie działo się na naszej ogrodowej scenie. Zespół Aerial Perle wystąpi z pokazem akrobacji powietrznej. Następnie pałeczkę przejmie Kielecki Teatr Tańca. Będzie oczywiście tradycyjny, barwny korowód postaci bajkowych. Po południu na scenie zabrzmi muzyka poważna i utwory z bajek. Na zakończenie zapraszamy na koncert Mariusza Mrówki, kielczanina, gitarzysty, wokalisty, znanego także pod pseudonimem Mrówczykij – mówi Agnieszka Pierścińska, zastępca kierownika Ogrodu.

Gość specjalny – Maja Popielarska

Dziennikarka, prezenterka telewizyjna i współautorka kultowych programów „Maja w ogrodzie” oraz „Nowa Maja w ogrodzie” spotka się z uczestnikami Geofestiwalu o godz. 15 na scenie.

Od lat popularyzuje wiedzę o przyrodzie i ogrodnictwie. Z pasją opowiada o zieleni, lasach i łąkach, szczególnie tych dzikich i naturalnych. Uważnie obserwuje naturę, wyciąga wnioski i dzieli się swoją wiedzą z odbiorcami. Potem wraca do własnego ogrodu, by z dziecięcą radością cieszyć się jego zmiennością, nowymi barwami i zapachami.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Trzpiot - ekspert ds. ogrodów, twórczyni produktów łączących dom z ogrodem oraz właścicielka firmy Trzpiot Company.

W niedzielę, 31 maja bilet wstępu do Ogrodu będzie kosztował 5 zł. Wejściówki można już kupić online.

Szczegółowy program 5. edycji Geofestiwalu – 5 z natury dostępny jest na stronie geofestiwal.pl oraz na profilu FB Geofestiwal Kielce.