Dworzec Autobusowy nagrodzony w regionalnej edycji konkursu „Lodołamacze”

W Katowicach odbyła się Regionalna Gala XVII Edycji Konkursu “Lodołamacze 2022”. Poznaliśmy firmy i instytucje z województw świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego, które zostały wyróżnione za wspieranie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami i eliminację barier społecznych. Pierwsze miejsce i tytuł „Lodołamacza” w kategorii przyjazna przestrzeń – dostępność cyfrowa przyznano Dworcowi Autobusowemu w Kielcach.

W gali, która odbyła się w sali koncertowej Radia Katowice, wziął udział Prezydent Kielc Bogdan Wenta, który odebrał nagrodę w imieniu Zarządu Transportu Miejskiego. W uroczystości uczestniczyła także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

- Serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym oraz tym, którzy podczas Gali Regionalnej Konkursu otrzymali to prestiżowe wyróżnienie. W szczególności słowa uznania kieruję do instytucji z naszego miasta. Dziękuję Dyrektor ZTM Pani Barbarze Damian oraz Panu Jerzemu Pióro, pełnomocnikowi ds. osób niepełnosprawnych i wszystkim innym osobom zaangażowanym w tę inwestycję. Gratuluję także pozostałym wyróżnionym z naszego miasta – powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Wśród laureatów regionalnej edycji konkursu w kategorii rehabilitacja społeczno-zawodowa znalazły się: Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Kieleckiej, który uzyskał drugie miejsce, a trzecie zajął Zakład Aktywności Zawodowej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie w Kielcach.

Dworzec Autobusowy w Kielcach został wyróżniony za wprowadzenie szeregu rozwiązań i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W Centrum Komunikacyjnym na każdym poziomie zamontowano windy, wprowadzono pętle indukcyjne przy kasach, które wzmacniają głos, aby osoby niedosłyszące mogły bez problemu się porozumiewać. Natomiast dla osób niewidomych i niedowidzących w całym obiekcie poprowadzono ścieżki kierunkowe, są również płytki pola uwagi.

Na dworcu zainstalowanie są również tzw. beacony, urządzenia, które poprzez aplikację informują niepełnosprawnych, w którym miejscu na dworcu się znajdują. W zorientowaniu się w przestrzeni dworca niewidomym pomagają również tyflomapy w alfabecie Braille`a.

Kolejnym ważnym miejscem na dworcu jest Mediateka czyli Poczytalnia Na dVoRcu, która przystosowana jest do potrzeb osób w spektrum autyzmu i z zaburzeniami komunikacyjnymi.

Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych już od 17 lat przyznaje prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze.

Konkurs składa się z dwóch etapów: regionalny i centralny, w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy. Laureatów ogólnopolskiego etapu Konkursu “Lodołamacze 2022” poznamy 6 października podczas gali, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konkurs "Lodołamacze 2022" objął patronatem honorowym Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Powrót na początek strony