83. rocznica mordu 45 dzieci żydowskich w Kielcach

W piątek, 22 maja przy cmentarzu żydowskim odbyły sie uroczystości upamiętnienie 83. rocznicę mordu 45 dzieci żydowskich, dokonanego przez niemieckich nazistów 23 maja 1943 roku. Od wielu lat inicjatorem upamiętnienia ofiar jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W uroczystości wzięli udział uczniowie kieleckich szkół: II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Kielcach oraz VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Na mogile dzieci ustawione zostały ceramiczne zabawki wykonane przez wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dobra Chata” w Kielcach — symbol pamięci o najmłodszych ofiarach Zagłady. Odczytano nazwiska zamordowanych dzieci i przesłanie Stefana Zabłockiego, jednego z kilku ocalałych dzieci:

„Całe to zło przyszło z nienawiści. A nienawiść jest najgorszym uczuciem. Nienawiść niszczy nie tylko tych, którzy są nienawidzeni, ale także tych, którzy nienawidzą. Chcę się zwrócić do Was, którzy dziś upamiętniacie zamordowane dzieci — przyrzeknijcie sobie samym, że będziecie walczyć, aby coś takiego już się nigdy nie powtórzyło. I żeby wszystkie dzieci na świecie miały dobre dzieciństwo i mogły wyrosnąć na mądrych i dobrych ludzi.”

Ze względu na święto Szawuot uroczystość odbyła się przed cmentarzem.

Mordu na dzieciach żydowskich Niemcy dokonali niecały rok po zagładzie getta kieleckiego. Ponad 20 tysięcy Żydów zgładozno w obozie w Treblince. Została nieliczna grupa Żydów, którą wykorzystywano do porządkowania terenu po getcie i w obozach pracy. 23 maja 1943 na placu apelowym obozu pomiędzy ulicą Jasną a Stolarską odebrano dzieci rodzicom i zamknięto razem w drewnianym baraku. 45 dzieci, z których najstarsze miało 13 lat, a najmłodsze 15 miesięcy, Niemcy wywieźli na cmentarz żydowski i tam rozstrzelali. Uratowało się jedynie kilkoro, które ukryły się na strychu baraku.